Category Archives: Opinions

Nic dodać, nic ująć

KONST6Dzis 3 Maj 2016, dokładnie o godz. 12.00 odbyły się główne uroczystości na Placu przed Zamkiem Królewskim. Dzisiejsze obchody Święta Trzeciego Maja oraz wystąpienie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy było powrotem do najlepszej tradycji tego Święta od czasu obchodów które miały miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym II Rzeczypospolitej. Uroczystość nadania Orderów Orła Białego na Zamku Królewskim najwybitniejszym Polakom w dniu dzisiejszym było wyrazem największej Czci i Chwały jaką kiedykolwiek było mi dane oglądać. Nigdy wcześniej nie widziałem tak wzruszającej uroczystości.

Przemówienie i podziękowania Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dla nagrodzonych było ukoronowaniem zmiany która doszła w czasie wygranej prezydentury przez dzisiejszego Prezydenta oraz wygranych wyborach przez dzisiejszą partię rządzącą, które dokonały się w październiku zeszłego roku. Partię która po raz pierwszy chce dobrze dla Polski i Polaków.

Sześcioro wybitnych ludzi otrzymało Order Orła Białego, które według Pana Prezydenta powinny „świecić” na piersiach nagrodzonych, na piersiach Pani Ireny Kirszenstein-Szewińskiej, Pana prof. Michała Kleiber, Pana Michała Lorenc, Pani dr Wandzie Półtawskiej, Pani Zofii Romaszewskiej oraz Pana Bronisława Wildstein.

Wręczając odznaczenie Pani dr. Wandzie Póltawskiej powiedział że osoba taka jak Pani dr. o takiej moralności i tak wielkiej etyce, i twardych zasadach, mogła nie wstawać przed Prezydentem Rzeczypospolitej. To była bardzo wzruszająca chwila. Podziękowania złożył redaktor, publicysta Pan Bronisław Wildstein. Całą uroczystością jednak oprócz Pana Prezydenta zawładnęła krucha ciałem osoba Pani dr. Wanda Póltawska. Prawie przez cały czas ona siedziała na przepięknym, rzeźbionym krześle potrafiła wstać i na stojąco odebrać to wyróżnienie pomimo jej wieku i dolegliwości wypowiedziała znamienne słowa, że po raz pierwszy od pamiętnych obchodów z udziałem Pana Marszałka poczuła się znowu w wolnej Polsce.

Ceremony1

Pani dr. Wanda Póltawska,  w sposób bardzo emocjonalny przypomniała swoje pierwsze obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja gdzie jako małe dziecko uczestniczyła w tym Święcie podczas przemarszu Pułku Husarii Konnej i udziałem Pana Marszałka Józefa Piłsudzkiego, który na swojej Kasztance uczestniczył w uroczystościach obchodów Trzeciego Maja.

Po wojskowym przepięknym początku uroczystości Pan Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie. Nie chce osobiście przekręcić słów Pana Prezydenta Andrzeja Dudy więc cytując za portalem wPolityce.pl zamieszczam przemówienie Pana Prezydenta , które według mnie było jednym z najlepszych jego przemówień. Przemówienie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy bardzo trafne, oddające potrzebę dzisiejszych czasów, czasów gdzie zmiana obecnie obowiązującej Konstytucji jest nagląca.

Witaj majowa jutrzenko. Witaj maj, 3 maj, u Polaków błogi raj. Jakże pięknie i wymownie brzmią te słowa, zwłaszcza w kontekście odczytanej preambuły Konstytucji 3 maja. Jakże wymownie i jakże radośnie tchną nadzieję na Polskę bez obcych panów. Na Polskę suwerenną, niepodległą. Jakże wiele nadziei na wielką Rzeczpospolitą jest w tych słowach
Można z tego i wnioskować, jak trudny był to czas. Jak głębokie były przeżycia tych ludzi, którzy o tę wolną Polskę walczyli. Ale co ważne, to nasze wielkie święto suwerenności i niepodległości. Tamta walka nie była walką zbrojną, nie oznaczała przelewu krwi. To była walka parlamentarna, polityczna, dyskusja stron. Co najważniejsze, to była debata, która zakończyła się zrozumieniem i porozumieniem zdecydowanej większości. Zrozumieniem rzeczywiście w trudnej sytuacji w jakiejś się Polska znajdowała, nawet przy wyrzeczeniu się własnej wygody, przywilejów. Sejm Wielki przyjął obciążenia aby odbudować polską armię, które spoczęły także na polskiej szlachcie, a więc na tych, którzy zasiadali w Sejmie. Sejm Wielki podniósł do rangi obywatelskiej mieszczan dając im prawa wyborcze, umieszczając ich w izbie. Tym samym szlachta część swoich praw oddała, a zatem zrozumiała, że to konieczne. Sejm Wielki powiedział po raz pierwszy, że chłopi zostają objęci ochroną państwa. Sejm Wielki powiedział, że ustanawia dwuinstancyjne sądownictwo tak, aby ludzie mieli poczucie sprawiedliwości, aby każdy złoczyńca był przez państwo należycie ukarany. Także Sejm Wielki wprowadził monteskiuszowską zasadę trójpodziału władz. Jakże to było na tamte czasy nowoczesne. To była druga konstytucja na świecie po amerykańskiej. To była konstytucja, która w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością. Została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez oświeceniowego władcę
Jakże to wielki powód do dumy, że my Polacy choć jesteśmy kolejnymi pokoleniami, ale to przecież nasza krew, że my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt, pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i, ale wzór myślenia o bezpieczeństwie, nie tylko własnym, ale także i innych współobywateli myślący o tym, że tylko państwo silne daje przetrwanie i godziwe życie niepodległości i suwerenności Polski. To wszystko widziały te kamienie.
Tej wielkiej zasługi dla Ojczyzny, nie sposób zapomnieć. I dobrze, że Rzeczpospolita po 1989 roku znów Konstytucję 3 Maja czci. Ale powinna również na Konstytucję 3 Maja uważnie patrzeć. Na to w jaki sposób została przyjęta, po co została przyjęta i jakie — 225 lat temu w czasach jaśnie oświeconych monarchii, absolutyzmu jednowładztwa — wtedy były jej postanowienie. Jak mówi o wolności, narodzie, sprawiedliwości i przestrzeganiu praw.
Gdy znowu wraca dyskusja na temat konstytucji z 1997 roku ja mówię: Tak, należy się pochylić nad tą Konstytucją, dokonać wnikliwej oceny i przygotować nowe rozwiązania. Ale przygotować je nie tylko w gabinetach, ale także w debacie z sunarodowi. Jakże wielka w tym zasługa tych, którzy w tym kształcie dali radę konstytucję przeforsować.
Jakże wymowny jest obraz Jana Matejki pokazujący króla Poniatowskiego wkraczającego dziś do archikatedry św. Jana w Warszawie i marszałka ówczesnego Sejmu Stanisława Małachowskiego niesionego na ramionach dopiero co uchwaloną konstytucję. W tle widać ten plac, na którym dziś stoimy, który był świadkiem tej polskiej historii. Te kamienie mówią o wszystkim tym, co potem się działo. O zaborach, które nastąpiły na skutek zdrady, o walce o niepodległość, o 11 listopada 1918 roku, kiedy tu rozbrajano niemieckich żołnierzy, o obronie RP i Warszawy w 20. roku, o płonącym w 39. Zamku Królewskiego, o walce konspiracyjnej, o powstańcach warszawskich, o krwi przelanej za ojczyznę, która po tym bruku płynęła i mówią też o odbudowie tego zamku królewskiego ofiarnością obywateli, zwykłych obywateli, którzy składali się by ten zamek był odbudowywany, który był symbolem wielkości naszego państwa. Przez ten plac przechodziły manifestacje, kiedy władze komunistyczne zabraniały manifestowania werenem, jakim jest polskie społeczeństwo. Każdy jej punkt powinien być omówiony. Tak, żeby naród mógł spokojnie potwierdzić, ze rozumie jej postanowienia i wie co dla niego oznaczają. To niezwykle ważne w aspekcie obecnej konstytucji. Cóż z tego, że jest mowa o osobach dotkniętych niepełnosprawnością, że władze powinny pomóc w zapewnieniu egzystencji. W konstytucji powinna być mowa o życiu godnym, na takim poziomie, na jakim powinien znajdować się człowiek. To szczególne zwrócenie ze strony państwa dla rodziny wychowującej dzieci, zwłaszcza dotknięte niepełnosprawnością, bo to są bohaterobywatelskich podwyższono Polakom wiek emerytalny i Polacy nie mieli tu żadnej ochrony?! Jak napisano tę Konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego uznano za konstytucyjne legalne? Suweren ma przede wszystkim głos. A oczekiwania społeczne to oczekiwanie bezpieczeństwa. Jak to się stało, że w aspekcie tej Konstytucji, która mówi o pracownikach, znalazło się tylu ludzi poza kodeksem pracy? Dziś jesteśmy po prawie 20 latach funkcjonowania tej Konstytucji. To konstytucja czasu przejściowego, ale nie wolno nam przejść nad tym do porządku codziennego. Powinniśmy to naprawić, co przez 20 lat miało miejsce.wie, które państwo powinno mieć pod szczególną opieką. Gdzie te standardy, które dziś we współczesnym świecie wyznaczają nowoczesność? Państwo zawsze jest silne siłą swoich obywateli, ich stosunkiem do własnego państwa. O tym właśnie w aspekcie przyszłej konstytucji powinniśmy rozmawiać, o tym jak powinien być chroniony obywatel.
Muszą być wzmocnione zapisy dotyczące świadczeń emerytalnych. Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu TK, który teoretycznie ma bronić konstytucyjnych praw o

Nic dodać, nic ująć.

KONST5Dodatkowo wczoraj Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego także poruszył temat zmiany Konstytucji z 1997 roku. Zmiana Konstytucji jest bardzo potrzebny.

Dzisiaj takie siły które można porównać do tej Targowicy, która obaliła Konstytucję Trzeciego Maja, Konstytucję Sejmu Czteroletniego znowu wychodzą na powierzchnię. Takich ludzi którzy teraz mianują się obrońcami demokracji należy piętnować , nie pozwalać im na głoszenie ewidentnych bzdur które de facto prowadzą do osłabienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Ewidentnie można ich porównać do Targowicy sprzed 225 lat. Czas mija a niegodziwcy zawsze znajdą się aby nie pozwolić na odrodzenie Rzeczypospolitej ponieważ zagrożą im to ich prywatnym interesom oraz interesom sąsiadów z zachodu i wschodu którzy najlepiej by widzieli Polskę na kolanach. Polskę słabą i podatną na ich wpływy przy walnym udziale zdrajców których można nazywać zdrajcami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Józef Książyk. Nowy Dwór Mazowiecki 03.05.2016 rok.

Powiązane linki :

http://wpolityce.pl/polityka/291543-prezydent-andrzej-duda-na-placu-zamkowym-nalezy-pochylic-sie-nad-konstytucja-z-1997-roku-i-przygotowac-nowe-rozwiazania
http://wpolityce.pl/polityka/291525-uroczysta-msza-sw-w-intencji-ojczyzny-udzial-w-niej-biora-min-prezydent-andrzej-duda-i-premier-beata-szydlo
http://wpolityce.pl/polityka/291538-prezydent-duda-do-odznaczonych-orderem-orla-bialego-niech-te-orly-biale-swieca-na-panstwa-piersiach-niech-przynosza-slawe-rzetelnosci
http://wpolityce.pl/historia/291517-vivat-maj-trzeci-maj-dokladnie-225-lat-temu-uchwalono-konstytucje-3-maja-pierwsza-konstytucje-w-europie-druga-na-swiecie

The Mote and the Beam

SyzysmundFor a couple of months, Poland has drawn much media attention. Two controversial decisions taken by the new conservative government are fueling fierce debates over an alleged attempt to Democracy. Without any doubt, the Polish leadership has moved too quickly with a weak rationale and a poor communication. But noises about possible sanctions from the EU are not encouraging dialogue.

A succession of major ballots have confirmed the massive conservative shift of the Poles in favour of the Law and Justice Party (PiS) party, a platform presented as nationalist and Eurosceptic. Last 15 November, President Andrzej Duda has appointed Beata Szydlo to the position of Prime Minister. Her symbolic removal of EU flags from the official decorum was a first “offense” that raised eyebrows in Brussels.

Recently, the new government has taken a series of decisions that provoked an outbreak of criticisms. The media attention has turned into a hysterical Poland-bashing game. In Brussels, Eurocrats, EUMPs, think tanks and watchdogs have joined the chorus to condemn the alleged attacks against Democracy. The image of Poland is now seriously damaged but the government is resolutely sticking to his reform agenda and two reforms in particular are raising concerns.

The media reform has fuelled a blaze of disapproval across Europe. According to a law creating a new national media council, the government has the power to dismiss and appoint senior officials in public media. Four channel directors of public broadcaster TVP resigned in protest. There is no doubt that the biased and somewhat provocative attitudes of several TVP journalists during the recent election campaigns have inspired this governmental grip. A parliamentary report examining professional ethics in public media would have been the best option but the new team obviously wanted to show resolve. Criticisms argue that this decision is against the basic principles of media freedom. In Brussels, the overreaction of the European Parliament has sustained a fierce debate over the independence of public media.

European watchdogs have just missed an essential point: the politicization of State media is a reality in many EU countries where directors are either directly appointed by governments or selected by councils or committees whose members are themselves appointed by governments. Media history highlights that across the 28 EU member States, only few heads of public media have survived the first year of political change. Therefore, the governance of public media in Poland is no exception.

The other reform that sparked outrage is related to the nomination of Judges at the Constitutional Court. A few days before the general election, the outgoing Diet proceeded to a controversial last-minute election of five “November” Judges. After their invalidation by the newly 3 elected Diet, “December” Judges were appointed according to the provisions of a new law. Three of them have been sworn in by President Duda. Martin Schulz, President of the European Parliament, has talked about a “coup d’état”. Critics are pointing at a dangerous precedent but in the past, they have turned a blind eye to similar commotions in other European countries.

To date, only 17 of the 28 EU member States have organizations similar to the Constitutional Court of Poland. Most of these Courts have members appointed with procedures that fully or partially involve the government. In Poland, the 15 members the Constitutional Court are elected for one single 9-year mandate by the Diet, the low chamber of the Parliament. This is by far, one of the most democratic selection process existing in the EU.

This is by far a very complex case with much technicalities. Loopholes in the Polish Constitution of 1997 do not help. The Constitutional Court is now challenging these nominations and media are reporting the arm wrestling between the judiciary and the executive powers. Obviously, President Duda did not overstep his capacity but his confirmation of “midnight judges” remains highly debatable. Three more judges, including the Chief Judge, will be elected and confirmed within the next 18 months and this perspective makes the issue even more sensitive.

The new Polish government has been clear about his transformative agenda. Recent fast-tracked decisions have provoked the expected turmoil but they are the expression a new confidence. Poland is the 6th most populated with the 6th largest economy in the EU. Since the integration in the EU in 2004, this country has been a success story and remains the biggest beneficiary of EU structural funds. €106 additional billion have been earmarked until 2020.

Now emerging as a regional power -a statute held during centuries- Poland claims a legitimate position in Europe and beyond. Sustaining a record growth, this country is the first economy in Central and Eastern Europe. Defense spending are exceeding the 2% GDP target of NATO. The coming Summit of the Alliance in Warsaw next July will be a demonstration of diplomatic assertiveness and military vigilance. Without any doubt, this new statute of Poland is rocking the European boat where a handful of old captains are competing for an uncertain leadership.

Hence the suspicion about the intentions of the Polish government. In many ways, the uncompromising strategy of the ruling team is certainly disturbing but it is neither reprehensible nor punishable. Moreover, speculations about the rise of an authoritarian and reactionary front in Eastern Europe are pure fantasy. The recrimination against Hungary and finger-pointing at Poland confirm that Eurocrats always need a villain. When they can have two rogue member states, it is even better.

Media are now making noise about penalties against Poland. In EU corridors, sanctions is another word for keeping unruly newcomers under control and defaulting members under pressure. Cutting EU funding or suspending voting rights would only marginally impact the course of the Polish government. But for the Europeans, such retaliation would be a complete failure ■

Marie-Jeanne C. Ksiazyk, Brussels